ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 21-ի արտահերթ նիստի օրակարգում հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցն էր, որը չի քննարկվել: Այս անգամ եւս ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի թեկնածու չէր առաջադրել:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը  հիշեցրել է, որ հանձնաժողովի նախորդ նիստում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ժամանակ էր տվել «Հայաստան» խմբակցությանը՝ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի թեկնածու ներկայացնելու համար, հակառակ դեպքում իշխող քաղաքական ուժը կներկայացնի իր թեկնածուին: Նա նաեւ շեշտել է, որ ԱԺ իրավակարգավորումները թույլ են տալիս խորհրդարանական մեծամասնությանն իր կողմից նախագահի տեղակալի թեկնածու առաջադրել:
«Որպես բարի կամքի դրսեւորում կամ ինչպես ուզում են թող հասկանան, հայտարարեցի, որ «Հայաստան» խմբակցությունը կարող է սկսել խորհրդատվություն իրականացնել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ, որովհետեւ մենք պատրաստ ենք նաեւ իրենց թեկնածուի վերաբերյալ քննարկում կազմակերպել: Եւ քանի որ այդպիսի առաջարկը մնաց առկախված, այսօր նորից մեկ անգամ հիշեցնում եմ, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը չի ներկայացրել թեկնածուին, որպեսզի նորից հնարավորություն տանք «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարությանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ գալ կոնսենսուսի: Եթե դա չլինի, կարծում եմ, որ մեր հաջորդ արտահերթ նիստի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» կներկայացնի իր թեկնածուին»,-ասել է Անդրանիկ Քոչարյանը:

21 декабря в повестке дня внеочередного заседания Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности   было избрание заместителя председателя комиссии.   Вопрос не обсуждался – фракция   “Армения” опять не выдвинула кандидата на должность.
Председатель комиссии А.Кочарян напомнил, что на предыдущем заседании “Гражданский договор” дал время фракции “Армения” выдвинуть кандидата в заместители председателя комиссии, иначе правящая политическая сила выдвинет своего кандидата. Он также подчеркнул, что правовые нормы НС позволяют выдвигать кандидата на пост зампредседателя парламентским большинством.
“В знак проявления доброй воли мы предложили фракции “Армения” начать консультации с “Гражданским договором” и даже организовать обсуждение их кандидатуры, однако наше предложение повисло в воздухе. Мы не выдвинули кандидата, чтобы дать возможность руководству “Армении”   прийти к консенсусу с фракцией “Гражданский договор”. Если не достигнем этого,   думаю, на следующем внеочередном заседании “Гражданский договор” представит своего кандидата”, - заявил А.Кочарян.